DO GOOD FOR OTHERS

Contact Info

shape

Pułapki nowych technologii: Walka z uzależnieniem od ekranu

W dzisiejszym świecie nowe technologie są nieodłącznym elementem naszego życia. Smartfony, tablety, komputery i media społecznościowe stały się niezastąpionymi narzędziami, które ułatwiają komunikację, pracę i dostęp do informacji. Jednak niekontrolowane korzystanie z tych nowoczesnych urządzeń może prowadzić do uzależnień, co może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i życia społecznego.

Co to jest uzależnienie od nowych technologii?

Uzależnienie od nowych technologii, znane również jako uzależnienie od ekranu, to sytuacja, w której osoba traci kontrolę nad swoim używaniem urządzeń elektronicznych. Zachodzi potrzeba korzystania z nich w sposób obsesyjny i kompulsywny, pomimo szkodliwych konsekwencji dla zdrowia i życia codziennego.

Objawy uzależnienia od nowych technologii

Uzależnienie od nowych technologii może przejawiać się różnymi objawami, takimi jak:

1. Izolacja społeczna: Osoba uzależniona może wycofywać się z życia towarzyskiego i spędzać coraz więcej czasu online.
      2. Niewłaściwe korzystanie w miejscach publicznych: Uzależnieni ludzie często używają swoich urządzeń w miejscach, gdzie jest to nieodpowiednie, np. podczas jedzenia czy prowadzenia samochodu.
      3. Problemy ze snem: Częste korzystanie z ekranów przed snem może prowadzić do zaburzeń snu.
      4. Zaniedbywanie obowiązków: Uzależnienie od nowych technologii może wpływać na pracę lub obowiązki domowe, co prowadzi do problemów w codziennym życiu.
      5. Odizolowanie od rzeczywistości: Ciągłe korzystanie z ekranów może prowadzić do utraty kontaktu z otaczającym nas światem.

Jak radzić sobie z uzależnieniem od nowych technologii?

1. Świadomość problemu: Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z uzależnieniem od nowych technologii jest uznanie istnienia problemu. Zrozumienie, że nasze korzystanie z urządzeń jest niezdrowe, to kluczowa kwestia.
      2. Ustalenie limitów czasowych: Ważne jest, aby określić czas, który możemy spędzać na ekranach i trzymać się tego limitu.
      3. Znalezienie alternatyw: Zamiast sięgać po urządzenia elektroniczne, warto znaleźć alternatywne aktywności, takie jak spacery na świeżym powietrzu, czytanie książek lub uprawianie sportu.
      4. Wsparcie społeczne: Mówienie o swoim problemie i szukanie wsparcia w rodzinie i wśród przyjaciół może pomóc w procesie zmiany.
      5. Terapia i wsparcie psychologiczne: Jeśli uzależnienie jest poważne, warto skonsultować się z terapeutą specjalizującym się w uzależnieniach od nowych technologii.

Uzależnienie od nowych technologii może być trudne do przezwyciężenia, ale z odpowiednią świadomością, wsparciem i podejmowaniem zdrowych nawyków, jest to możliwe. Chcesz wiedzieć więcej zapisz się na nasze szkolenie. Jeśli masz problem z którym sobie nie radzisz zapisz się do jednego z naszych specjalistów.

Źródła:

1. Kuss, D. J., & Griffiths, M. D. (2012). Internet gaming addiction: A systematic review of empirical research. International Journal of Mental Health and Addiction, 10(2), 278-296.
      2. Young, K. S. (1998). Internet addiction: The emergence of a new clinical disorder. CyberPsychology & Behavior, 1(3), 237-244.
      3. Przybylski, A. K., Murayama, K., DeHaan, C. R., & Gladwell, V. (2013). Motivational, emotional, and behavioral correlates of fear of missing out. Computers in Human Behavior, 29(4), 1841-1848.
      4. Weinstein, A., Lejoyeux, M., Wölfling, K., & Billieux, J. (2017). Gaming addiction and internet gaming disorder are not the same. Journal of Behavioral Addictions, 6(3), 271-272.