icon

DO GOOD FOR OTHERS

But I must explain to you how all this mistaken idea of denouncing pleasure and praising pain was born and will give you a complete account of the system and expound the actual teachings of the great explore

Contact Info

    shape
    shape

    Metody Terapii Uzależnień: Skuteczne sposoby wyjścia z uzależnienia

      Metody Terapii Uzależnień: Skuteczne sposoby wyjścia z uzależnienia

      Praca nad wyjściem z uzależnienia stanowi ogromne wyzwanie nie tylko dla osoby w nałogu lecz także dla całego otoczenia tej osoby, przyjaciół, bliskich współpracowników itp. Bez względu na to czy dana osoba zmaga się niekontrolowanym używaniem substancji chemicznych, zachowań kompulsywnych czy innych szkodliwych nawyków. By odzyskać kontrolę, świadoma decyzyjność i trzeźwość można skorzystać z wielu różnych technik i podejść terapeutycznych. W poniższym wpisie naświetlimy kilka kluczowych ujęć w terapii uzależnień:

      Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień. Opiera się na założeniu, że nasze myśli i zachowanie wpływają na nasze emocje. Podczas tej terapii pacjent uczy się identyfikować destrukcyjne myśli i nawyki, które prowadzą do uzależnienia, a następnie zmienia je zdrowsze i lepsze alternatywy. Badania naukowe potwierdzają skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu wielu uzależnień, w tym uzależnienia od alkoholu i narkotyków.

      Źródło: National Institute of Drug Abuse (NIDA)

      Terapia grupowa: To metoda powszechnie stosowana w leczeniu uzależnień.Najczęściej w Polsce w Ośrodkach stacjonarnych korzysta się z jej rozszerzonej formy czyli tzw. społeczności terapeutycznej. Terapia grupowa obejmuje spotykania się z innymi ludźmi, którzy zmagają się z podobnymi problemami tzw. grupy. Podczas tych sesji pacjenci dzielą się swoimi doświadczeniami, wspierają się nawzajem i uczą się nowych strategii radzenia sobie z uzależnieniem. Terapia grupowa może nie tylko zapewnić skuteczne wsparcie, ale także zachęcić do zmiany innych zachowań i głębszej analizy samego siebie. Zalety i procesy terapii grupowej nie tylko w pracy z osobami uzależnionymi opisał I. Yalom.

      Źródło: Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA)

      Terapia Farmakologiczna: Może być skutecznym uzupełnieniem dla psychoterapii, w niektórych przypadkach takie wyjście jest konieczne ze względu na somatyczne (cielesne) skutki odstawienia takie jak np. zespół odstawienny. Kolejnym wymiarem jest terapia substytucyjna polegająca na przyjmowaniu leków które zmniejszają pragnienie zażycia substancji np. metadonu. (leczenie substytucyjne). Terapia farmakologiczna może przynosić efekty w leczeniu uzależnień od opioidów, alkoholu i nikotyny.

      Źródło: National Institute of Drug Abuse (NIDA)

      Terapia Rodzinna: Uzależnienie jednego członka systemu rodzinnego zawsze wpływa na całą rodzinę. Celem terapii rodzinnej jest przywrócenie harmonii w rodzinie i naprawa relacji pomiędzy jej członkami. Pomaga bliskim zrozumieć uzależnienie i nauczyć się wspierać osobę uzależnioną w powrocie do zdrowia..

      Źródło: Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA)

      Trzeba jednak pamiętać że każde podejście powinno być zindywidualizowane. Pomożemy Ci podjąć decyzję o tym jakie podejście będzie dla Ciebie odpowiednie. Trzeba pamiętać że zawsze warto sięgać po pomoc!

      Umów się na wizytę  https://www.fbs.edu.pl/psychoterapia/

       

      Dodaj komentarz